.....................................................................................................................................................................................

Wykorzystujemy symbol współczesnego świata konsumpcji jakim jest nośnik bilbordowy i zamieniamy go w symbol namysłu, refleksji i głębszego spojrzenia na samych siebie oraz otaczającą nas rzeczywistość.

Nasz festiwal jest realizowany przez artystów we współpracy z innymi artystami.

...................................................................................................................................................................

.....................................................................................................................................................................................

Art Moves 2011
4 Międzynarodowy Festiwal Sztuki na Bilbordach

02.09 -16.10 Toruń

Blok  główny:
Marcos Ramirez ERRE / Meksyk / USA
Ken Lum / Kanada
Bob and Roberta Smith / Wielka Brytania
Daniele Buetti / Szwajcaria
Adam Niklewicz / USA
Jerzy Kosałka / Polska
Andrew Willett / Wielka Brytania
Joanna Górska (Galeria Rusz) / Polska
Rafał Góralski (Galeria Rusz) / Polska

Blok  konkursowy:

Jean-Philippe Paumier / Holandia
Ivaylo Gueorgiev & Eric Pitra / USA
Vassilina Pljonkina / Estonia
Mark Adams / Wielka Brytania
Céline Wouters / Holandia
Monica Fraile Morisson / Francja
Sarah Clifford-Rashotte / Kanada
Ivo de Jeu / Holandia
Patryk Leś / Polska
Aimee-Rose Stephenson / Zjednoczone
Emiraty Arabskie / Nowa Zelandia

Otwarcie festiwalu:
16 września o godz. 19 w Dworze Artusa nastąpi oficjalne otwarcie festiwalu i wręczenie nogród Art Moves Special Award. Towarzyszyć mu będzie koncert: Igor Boxx (Ninja Tune) A/V set, visuals: VJ Spectribe.
Od 16 września do 16 października 33 prace będą prezentowane na specjalnie ustawionych bilbordach na Placu Rapackiego, konstrukcjach na Nowym Rynku, mega-bilbordach zawieszonych na budynkach oraz ekranach LED. Już od początku września można zobaczyć pracę Adama Niklewicza na bloku Przy Kaszowniku 37.
16 września, planowany jest o godz. 11.30 obchód wszystkich prac z udziałem zaproszonych artystów: Marcosa Ramireza ERRE, Kena Luma, Andrew Willetta, Jean-Philippe Paumiera i Galerii Rusz.
16 września o godz. 13.00 odbędzie się Pecha Kucha pod hasłem „Rzeczywistość czy fikcja? Udajmy, że tego nie ma” z udziałem Marcosa Ramireza ERRE, Kena Luma, Andrew Willetta, Justyny Ryczek i Galerii Rusz. Spotkanie odbędzie się w Bramie Klasztornej przy ul. Św. Ducha 2A/3.

Program festiwalu:
02.09 – 30.09.2011 – pokaz mega bilbordu Adama Niklewicza (Przy Kaszowniku 37)
16.09 – 16.10.2011 – pokaz mega bilbordów Marcosa Ramireza ERRE, Kena Luma
i Galerii Rusz (Nowy Rynek, Plac Teatralny 2)
16.09 – 16.10.2011 – ekspozycja prac artystów na bilbordach (Plac Rapackiego, ul. Chopina)
16.09.2011, g. 11.30 – obchód prac z udziałem zaproszonych artystów (start: Rynek Nowomiejski)
16.09.2011, g. 13 – spotkanie Pecha Kucha pt. „Rzeczywistość czy fikcja? Udajmy, że tego
nie ma” z udziałem Marcosa Ramireza ERRE, Kena Luma, Andrew Willetta, Justyny
Ryczek i Galerii Rusz
16.09.2011, g. 19 – oficjalne otwarcie festiwalu i wręczenie nagród Art Moves special Award Marcosowi Ramirezowi ERRE i Kenowi Lumowi
Koncert: Igor Boxx (Ninja Tune) A/V set, visuals: VJ Spectribe (Dwór Artusa)

Nagroda Art Moves Special Award dla wybitnych twórców – Marcosa Ramireza ERRE
i Kena Luma

W tym roku organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Na Bilbordach po raz drugi przyznają Nagrodę Specjalną – Art Moves Special Award. Nagroda ta jest przyznawana artyście za rzadką we współczesnym świecie konsekwentną postawę artystyczną, otwartą na otaczającą nas rzeczywistość. Postawa ta przejawia się w tworzeniu wybitnych dzieł sztuki, które poruszają i stwarzają nowe tropy interpretacyjne, dzięki którym możemy na nowo przyjrzeć się zarówno samym sobie, jak i światu, w którym żyjemy. Nagroda ta jest wyrazem szacunku, jaki wyrażają  - artyści - organizatorzy festiwalu innemu artyście. Jest wyrazem zafascynowania i radości płynącej z obcowania ze sztuką innego artysty. Jest też pewnym drogowskazem dla widzów, zachętą do tego, by przyjrzeć się dokładnie twórczości danego artysty. W tym roku zostaną nagrodzeni wybitni artyści Marcos Ramirez ERRE i Ken Lum.

Marcos Ramirez ERRE mieszka i tworzy w Tijuanie, w Meksyku i San Diego, w USA. Tworzy instalacje, rzeźby, obrazy, wideo instalacje, rysunki. Artysta tworzy również wielkoformatowe instalacje w przestrzeni publicznej, które przeniknięte są świadomością polityczną i społeczną, a także od wielu lat pośredniczy w dialogu kultur pogranicza. Brał udział w wielkich międzynarodowych wystawach takich jak VI i VII Biennale w Hawanie, Whitney Biennale, Biennale w Sao Paulo, Walencji, Biennale Kalifornijskie i Biennale w Moskwie. Artysta w związku z przyznaniem mu Nagrody Specjalnej Festiwalu przygotował 4 prace po polsku, które będą prezentowane na Rynku Nowomiejskim.

Ken Lum to wybitny kanadyjski artysta, mieszka i pracuje w Vancouver. Jest artystą multidyscyplinarnym – zajmuje się malarstwem, rzeźbą i fotografią. Jego sztuka jest powiązana z konceptualizmem, a jej zasadniczym tematem jest problematyka tożsamości. Lum otrzymał wiele prestiżowych stypendiów i nagród, reprezentował Kanadę na Biennale w Sydney, na Biennale w Sao Paulo, Biennale w Szanghaju i na wystawie Documenta XI. Lum pracował też nad wieloma projektami artystycznymi w przestrzeni publicznej. Artysta w związku z przyznaniem mu Nagrody Specjalnej Festiwalu przygotował 4 prace po polsku, które będą prezentowane na Rynku Nowomiejskim.

Festiwal jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminy Miasta Toruń oraz Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Partnerzy festiwalu:The New Art Gallery Walsall, STGU, Dwór Artusa
Honorowy patronat nad festiwalem objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki, Prezydent Torunia Michał Zaleski.
Patroni medialni: AMS SA, Polskie Radio, TVP Kultura, Arteon, O.pl, artinfo.pl, cowtoruniu.pl, TVK Toruń, Gazeta Pomorska, Independent.

 

 


 

 

 

 

 

 

..................................................................................................

Art Moves Festival On The Road
23-28 wrzesień, Londyn, Wielka Brytania

 

 

 

 

 

 

Współorganizator: Toruńska Agenda Kulturalna

 

.................................................................................................

Konkurs Sztuki na Bilbordach 2011 „Rzeczywistość czy fikcja? Udajmy, że tego nie ma” rozwiązany!


Na konkurs wpłynęło w sumie 1328 prac, 747 artystów z 55 krajów świata. Otrzymaliśmy prace z Europy, Afryki, Ameryki Północnej i Południowej, Australii i Azji.
Jury w składzie:
Marcos Ramirez ERRE /artysta / Tijuana, Mexico; San Diego, USA /
Ken Lum / artysta, kurator / Vancouver, Canada /
Cesar Garcia / kurator LAXART / Los Angeles, USA /
Rafał Góralski / artysta, kurator, dyrektor  Festivalu Art Moves / Toruń, Polska /

wyróżniło 10 prac, które zostaną pokazane na bilbordach w bloku konkursowym Festiwalu Art Moves 2011. Są to prace następujących artystów:

Jean-Philippe Paumier / Holandia
Ivaylo Gueorgiev & Eric Pitra / USA
Vassilina Pljonkina / Estonia
Mark Adams / Wielka Brytania
Céline Wouters / Holandia
Aimee-Rose Stephenson / Nowa Zelandia / Zjednoczone Emiraty Arabskie
Monica Fraile Morisson / Francja
Sarah Clifford-Rashotte / Kanada
Ivo de Jeu / Holandia
Patryk Leś / Polska

Festiwal rozpocznie się 16 września 2011 w Toruniu.
Jury za najbardziej interesującą pracę uznało projekt Jean-Philippe Paumier'a z Holandii i właśnie do niego powędruje Główna Nagroda Konkursu w wysokości 10000 PLN.
Gorąco gratulujemy zwycięzcom! Dziękujemy wszystkim artystom za nadesłanie prac. Interesujących prac było znacznie więcej, niestety nie wszystkie projekty jesteśmy w stanie eksponować na festiwalu, chociażby ze względów technicznych. Serdecznie zapraszamy do zmierzenia się z kolejnym ważnym tematem w przyszłym roku
!

................................................................................................................................................

Konkurs sztuki na bilbordach Art Moves 2011. Zmierz się z tematem!
„Rzeczywistość czy fikcja? Udajmy, że tego nie ma”


Udział w konkursie jest bezpłatny. Konkurs ma charakter otwarty i może w nim wziąć udział każdy artysta zainteresowany sztuką na bilbordach. Prace można nadsyłać do dnia 20.07.2011 drogą elektroniczną na adres: artmoves@tlen.pl
10 najlepszych prac pokażemy na bilbordach w trakcie Festiwalu Art Moves we wrześniu / październiku 2011 w Toruniu. Twórca najlepszej pracy otrzyma główną nagrodę w wysokości 10.000 PLN.

W tym roku artyści są zaproszeni do twórczej interpretacji hasła: „Rzeczywistość czy fikcja? Udajmy, że tego nie ma”.

Konkursowe hasło można traktować jako pewnego rodzaju metaforę procesów zachodzących we współczesnym świecie. Jest to pytanie o to, czy to z czym mamy zwykle do czynienia jest realne czy fikcyjne i jak można odróżnić jedno od drugiego? Pytanie to równocześnie zachęca do namysłu nad tym, co my jako pojedyncze jednostki ludzkie, jak i całe zbiorowości staramy się ukryć. Czy są takie zjawiska, procesy, wydarzenia, których staramy się nie dostrzegać i udajemy, że "tego nie ma"? Czy takie procesy społeczne jak narastający poziom lęku, rozpad więzi międzyludzkich, pogłębiające się wyalienowanie to rzeczywistość czy fikcja? Jednak można nie tylko udawać, że nie istnieją zjawiska negatywne, ale również pozytywne. Media informują nas głównie o negatywnych wydarzeniach, mało uwagi poświęcając zdarzeniom pozytywnym, uważając je za zbyt nudne i mało ekscytujące. Czy w ten sposób relacjonują prawdziwy obraz rzeczywistości czy wytwarzają fikcję? Czy internet jako najnowocześniejsze medium komunikacji pomaga nam w dotarciu do tego, co jest prawdą, czy raczej wciąga nas w świat wykreowanej fikcji? Czy nowoczesne formy komunikacji pomagają nam, czy utrudniają kontakt z realnością? Takich tropów interpretacyjnych jest bardzo wiele i wiele jest odpowiedzi. Uważamy, że pytanie o to, co jest realne, a co fikcyjne ma głęboki sens. Bo jeśli przestaniemy pytać o to, co jest prawdziwe, a co nie, co dostrzegamy, a co ukrywamy, to czy w ogóle będziemy w stanie odpowiedzieć na pytanie kim jesteśmy i jaki jest świat, w którym żyjemy?

...............................................................................................................................................................

................................................................................................................................................