....................................................................................................................................................................

ART MOVES 2010
3 Międzynarodowy Festiwal Sztuki na Bilbordach                          
01.09 – 17.10.2010 Toruń

Zaproszeni artyści:

pokaz główny:
Doug Aitken / USA
Ken Lum / Kanada
Mark Titchner / Wielka Brytania
Stefan Brüggemann  / Meksyk / Wielka Brytania 
Karl Haendel / USA
Kasper Sonne / Dania / USA
Steve Lambert / USA
Marcos Ramirez ERRE / Meksyk / USA
Joanna Górska (Galeria Rusz) / Polska
Rafał Góralski  (Galeria Rusz) / Polska

pokaz konkursowy:
Jakub Geltner / Czechy
Lim Sheng Yeong / Malezja
Dorota Kraft / Polska
Accidental Artists (Robin Press, Carina Grossman) / Izrael
Andrew Willett / Wielka Brytania
Antony Ward / Francja
Michał Linow / Polska
Deniz Ozuygur / USA
Karolina Danuta Kot / Polska
Hamid Mosaddegh / Iran

.................................................................................................................................................


Program festiwalu:
01.09 01.10.2010      pokaz megbilbordów Marka Titchnera i Galerii Rusz w przestrzeni miasta (Przy Kaszowniku 33,                                      skrzyżowanie ul. Podgórnej i Wiązowej, skrzyżowanie ul. Sienkiewicza i Broniewskiego)
17.09 17.10.2010      ekspozycja prac artystów na bilbordach – Plac Rapackiego, ul. Chopina
17.09.2010                   oficjalne otwarcie festiwalu – Dwór Artusa, Rynek Staromiejski 6
                                     wręczenie Nagrody Specjalnej Festiwalu oraz głównej nagrody
zwycięzcy Konkursu Sztuki na                                      Bilbordach
                                     
koncert JACASZEK z zespołem

15.10.2010                   wykład i dyskusja "Razem czy osobno?" z udziałem znakomitych gości:

dr Andrzej Depko – jeden z najbardziej znanych i cenionych polskich seksuologów
dr Dominik Antonowicz – znakomity ekspert i socjolog z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika
Marcos Ramirez ERRE – fascynujący meksykański artysta, który na własnej skórze testuje problem „Razem czy osobno?”, mieszkając w Tijuanie (jednym z najniebezpieczniejszych miast świata) 50 metrów od meksykańsko-amerykańskiej granicy. Dwór Artusa, Rynek Staromiejski 6

Hasło „Razem czy osobno?” można traktować jako pewnego rodzaju metaforę procesów zachodzących we współczesnym świecie. Zarówno pojedyncze jednostki ludzkie, jak i całe społeczeństwa stoją przed takim wyborem: czy chcą żyć razem, współpracować, współtworzyć i w konsekwencji wypracowywać wspólną wartość, czy też prowadzić oddzielne, indywidualne życie?
Pytanie o tworzenie i współtworzenie jest bardzo istotne na wszystkich poziomach rzeczywistości społecznej. Chociażby na poziomie stwarzania elementarnych więzi międzyludzkich możemy zapytać: po co nam w ogóle związki? Czy można się bez nich obejść? Czy lepiej być singlem, czy tworzyć trwały związek? Czy rozwój zachodnich społeczeństw prowadzi do punktu, w którym wszyscy będą singlami?  Co można zrobić, by więź spajająca związek nie zamieniła się w WIĘŹienie?  Po co nam seks – może tak naprawdę w ogóle nie jest nam potrzebny?
Z kolei na poziomie całych społeczeństw możemy zapytać: czy lepiej dbać o dobro wspólne czy jednostkowe? Czy w ogóle możemy się ze sobą porozumiewać i dochodzić do zadawalających (większość? wszystkich?) rozwiązań?
Również w odniesieniu do sztuki pytanie to jest niezwykle istotne. Czy artyści mogą robić coś razem, wspólnie, by wpływać na rzeczywistość społeczną, w tak konfliktowych i obciążonych historycznie i społecznie miejscach jak na przykład meksykańsko-amerykańska granica?

Honorowy patronat nad festiwalem objęli: Marszałek Województwa KujawskoPomorskiego Piotr Całbecki oraz Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski.

Twórcom festiwalu przyświeca przekonanie, że sztuka pokazywana w przestrzeni miasta może być istotna dla współczesnego człowieka, gdyż może wytrącać go z codziennej rutyny, ukazywać nowe tropy rzeczywistości i poruszać. Wykorzystujemy symbol współczesnego świata konsumpcji jakim jest nośnik bilbordowy i zamieniamy go w symbol namysłu, refleksji i głębszego spojrzenia na samych siebie oraz otaczającą nas rzeczywistość.

W ramach tej edycji festiwalu można było zobaczyć prace 21 artystów z 11 krajów świata, eksponowane w przestrzeni miejskiej Torunia, na bilbordach i megabilbordach. Głównym punktem festiwalu był Plac Rapackiego, gdzie w ramach pokazu głównego zaprezentowaliśmy na specjalnie ustawionych bilbordach prace artystów z USA, Meksyku, Kanady, Wielkiej Brytanii, Danii i Polski. W ramach bloku głównego pokazaliśmy również 2 megaprace brytyjczyka Marka Titchnera oraz pracę Galerii Rusz (z cylu „Lec Project”).

W roku 2010 organizatorzy Festiwalu po raz pierwszy przyznali Nagrodę Specjalną Festiwalu – Art Moves Special Award. Nagroda ta jest przyznawana artyście za rzadką we współczesnym świecie konsekwentną postawę artystyczną, otwartą na otaczającą nas rzeczywistość. Postawa ta przejawia się w tworzeniu wybitnych dzieł sztuki, które poruszają i stwarzają nowe tropy interpretacyjne, dzięki którym możemy na nowo przyjrzeć się zarówno samym sobie, jak i światu, w którym żyjemy. Nagroda ta jest wyrazem szacunku jaki wyrażają  artyści – organizatorzy festiwalu wyróżnionemu artyście. Jest wyrazem zafascynowania i radości płynącej z obcowania ze sztuką tego artysty. Jest też pewnym drogowskazem dla widzów, zachętą do tego, by przyjrzeć się dokładnie twórczości nagrodzonego artysty. Nagrodę w roku 2010 otrzymał wybitny brytyjski artysta młodego pokolenia – Mark Titchner.


Mark Titchner

Festiwalowi jak co roku towarzyszył Konkurs Sztuki na Bilbordach, którego główną ideą jest zachęcenie młodych artystów do tworzenia sztuki zaangażowanej w rzeczywistość. Skierowany jest do uzdolnionych artystów oraz studentów. W roku 2010 artyści zostali zaproszeni do wykonania pracy, która byłaby twórczą wypowiedzią artystyczną, nawiązującą do konkursowego hasła: „Razem czy osobno?” Na konkurs wpłynęło w sumie 1108 prac, 584 artystów z 61 krajów świata. Otrzymaliśmy prace z Europy, Afryki, Ameryki Północnej i Południowej, Australii i Azji. Jury składające się z artystów i kuratorów – autorytetów specjalizujących się w sztuce publicznej:

Kimberli Meyer (kurator, dyrektor MAK Center / Los Angeles),
Mark Titchner (artysta wizualny / Londyn),
Maria Filippow (artysta, dyrektor Visionary Images / Melbourne),
Rafał Góralski (artysta, dyrektor Festiwalu Art Moves / Toruń)

wybrało 10 najlepszych prac, które zostały pokazane w bloku konkursowym festiwalu. Autor najciekawszej pracy – Jakub Geltner z Czech otrzymał główną nagrodę w wysokości 7000 PLN.

Organizator festiwalu: Fundacja Rusz 

Festiwal dofinansowano ze środków Gminy Miasta Toruń i Samorządu Województwa Kujawsko–Pomorskiego

............................................................................................................................................................