....................................................................................................................................................................

2 Międzynarodowy Festiwal Sztuki na Bilbordach Art Moves
październik / listopad 2009, Toruń

W 2009 roku festiwal nabrał nowego „wielkiego” wymiaru - pokazaliśmy około 1000 m2 sztuki w przestrzeni miasta! Po raz pierwszy pokazaliśmy mega-prace zawieszone na blokach. Największa z prac festiwalowych - mega-bilbord Edwarda Burtynsky’ego miała ponad 250 m2 powierzchni i zawisła na budynku dawnego Gastronomika na skrzyżowaniu ulic Sienkiewicza i Broniewskiego w Toruniu.
W ramach festiwalu pokazaliśmy prace 20 artystów z 11 krajów świata (Australii, Kanady, Wielkiej Brytanii, Izraela, RPA, Słowacji, Chin, Rosji, Węgier, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Polski) w 2 blokach - głównym i konkursowym.

Pokaz główny:

Edward Burtynsky / Kanada
Mark Titchner / Wielka Brytania
Paul Antick / Wielka Brytania
Abrie Fourie / RPA / Niemcy
Haimi Fenichel / Izrael
Visionary Images / Australia
Paweł Jarodzki / Polska
Jerzy Kosałka / Polska
Joanna Górska / Galeria Rusz / Polska
Rafał Góralski / Galeria Rusz / Polska

Pokaz konkursowy:

Barbora Novotna / Słowacja
Paul Nolan / Australia
Yuen Nam Choi / Chiny
Raed Skaik / Zjednoczone Emiraty Arabskie
Agnieszka Popek-Banach / Polska
K1SS Ferenc / Węgry
Yana Ahmetshina / Rosja
Magdalena Pagińska / Polska
Kamil Banach / Polska
Aleksander Bąk / Polska

Od 2009 roku festiwalowi zaczął towarzyszyć Konkurs Sztuki na Bilbordach, którego jedną z głównych idei jest zachęcenie młodych artystów do tworzenia nowej sztuki, zaangażowanej w rzeczywistość. Skierowany jest do młodych, uzdolnionych artystów oraz studentów. Artyści zostali zaproszeni do wykonania pracy, która byłaby twórczą wypowiedzią artystyczną, nawiązującą do konkursowego hasła: „Czy wszystko jest ze sobą powiązane?”

Na konkurs wpłynęło 306 prac, 178 artystów z 33 krajów całego świata. Jury składające się z artystów i kuratorów - autorytetów specjalizujących się w sztuce publicznej:
Paweł Jarodzki (artysta, kurator, prof. ASP, Wrocław),
Paul Antick (artysta fotografik, wykładowca Roehampton University, Londyn),
Maria Filippow (artystka, kuratorka, Visionary Images, Melbourne),
Rafał Góralski (artysta Galerii Rusz, dyrektor Festiwalu Art Moves)
wyróżniło 10 najlepszych prac, które zostały pokazane w bloku konkursowym festiwalu. Autorka najciekawszej pracy - Barbora Novotna ze Słowacji otrzymała główną nagrodę ufundowaną przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w wysokości 7000 PLN.

.................................................................................................................................................

Jak co roku staraliśmy się, by festiwal był miejscem spotkania osób, którym bliskie jest społeczne myślenie o sztuce. W 2009 roku miało miejsce spotkanie z artystami i kuratorami pt. „Sztuka dla sztuki czy sztuka dla ludzi? czyli działania przekraczające sztywne granice sztuki i śmiało ingerujące w tkankę społeczną”. Takie spotkania są ważne, gdyż dają możliwość wymiany doświadczeń i zapoznania się z cennymi działaniami w przestrzeni publicznej, jak i stają się przekaźnikiem nowych idei.
W spotkaniu udział wzięli:
Maria Filippow / Visionary Images / Melbourne, Australia
Paul Antick / Roehampton University / Londyn, Wielka Brytania
Beata Jaszczak / Festiwal Podwórko / Galeria Oto ja / Płock / Polska
Jacek Markiewicz / Galeria A.R.T. / Stowarzyszenie Oto ja / Płock / Polska

W ramach festiwalu pokazaliśmy również pełnometrażowy film dokumentalny „Sfabrykowany krajobraz”, który był doskonałym i przepięknym uzupełnieniem prac Edwarda Burtynsky’ego eksponowanych w przestrzeni miasta. Dokument opowiadał o podróży artysty do Chin, gdzie powstały między innymi prace prezentowane w ramach festiwalu.

Nowym elementem festiwalu była także akcja plakatowa pt. „Sztuka z bliska” angażująca mieszkańców Torunia, z położeniem akcentu na dzielnice Bydgoskie Przedmieście i Stare Miasto. Mieszkańcy mogli włączyć się w przestrzeń sztuki poprzez wywieszenie w oknie swojego domu, sklepu, biura specjalnie przygotowanych przez Galerię Rusz plakatów artystycznych.

Wydarzeniem, z którym byliśmy bardzo związani emocjonalnie była wystawa z okazji 10-lecia Galerii Rusz pt. „Ołowiany charakter”. Było to wydarzenie specjalne festiwalu, które czasowo poprzedzało sam festiwal i było do niego swoistego rodzaju wprowadzeniem.

.................................................................................................................................................